Z Bożym Ciałem wiąże się zwyczaj wicia i święcenia wianków sporządzonych z ziół i kwiatów. Stanowią one symbol ludzkiej pracy i dar od Boga dla ludzi i zwierząt. Do uwicia wianków używano różnych roślin: miętę, rozchodnik, rumianek, pokrzywę, dziurawiec, macierzankę, kwiat czarnego bzu, różę, piołun, chaber, koniczynę, jaśmin. Pierwotnie zbierano zioła łąkowo-polne, z czasem zaczęto też wykorzystywać rośliny ogrodowe. Związywano je czerwoną tasiemką lub lipowym i leszczynowym łykiem. Zarówno czerwona wstążka, jak łyko miały wzmacniać moc wianka chroniącego od siły nieczystej. Wianki zawieszało się za świętymi obrazami, nad oknami i przy wejściu. Zakładano je również w budynkach gospodarczych. Wiara w moc wianków sprawiła, że używano ich do wielu obrzędów i zwyczajów np. gdy burza zagrażała obejściu sypano zioła na blachę lub do pieca. Dym z palonych ziół unoszący się z komina miał rozpędzać chmury, które rozchodziły się na boki. Wianków używano w medycynie ludowej, przechowywano je w domach przez cały rok, przypisując im cudowne własności. Z racji poświęcenia, nie wolno było ich wyrzucać, natomiast należało je spalić i zastąpić nowymi, świeżymi ziołami. Aby tradycji stało się zadość 25 czerwca 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Poświętnem odbyły się warsztaty wyplatania wianków. W warsztatach uczestniczyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Małoszyc, dzieci i młodzież z gminy Poświętne. Warsztaty poprowadziła Pani Barbara Kagankiewicz ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Oddział Piotrków Trybunalski. Tego dnia w GOKu zapachniało ziołami i kwiatami. Inicjatywa, której patronował Wójt gminy Poświętne Łukasz Glimasiński była nie tylko wyrazem lokalnej tożsamości, ale i piękną okazją do międzypokoleniowej integracji. Spotkaniu towarzyszyła radosna atmosfera – nie zabrakło wspólnego śpiewu i rozmów. A wszystko to odbyło się przed czujną kamerą ekipy telewizyjnej programu "AGROBIZNES" telewizji TVP. W miniony czwartek, podczas uroczystości zakończenia oktawy Bożego Ciała, wykonane wianki zostały poświęcone, stając się duchowym zwieńczeniem tego wyjątkowego czasu.
Kultywowanie takich tradycji ma ogromne znaczenie dla zachowania tożsamości kulturowej i budowania trwałych więzi społecznych. Wicie wianków przypomina o głębokim związku człowieka z naturą oraz o wdzięczności za jej dary. To także świadectwo żywej religijności i dumy z dziedzictwa, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.
Warsztaty wicia wianków są częścią zadania pn. „Współczesne zjawiska, wartość i zmiany w kulturze ludowej gminy Poświętne” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Poświętnem dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.