Wójt Gminy Poświętne ogłasza nabór uzupełniający do projektu „Odnawialne Źródła Energii w Gminie Opoczno i w Gminie Poświętne” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
Ogłoszony nabór dotyczy instalacji fotowoltaicznych służących do wytwarzania energii elektrycznej przeznaczonej wyłącznie na pokrycie potrzeb własnych gospodarstw domowych!!!
W ramach projektu dofinansowanie wynosi do 85% kosztów kwalifikowanych netto na instalacje odnawialnych źródeł energii.
Podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym więc mieszkańcy pokrywają go w całości.
W ramach projektu mieszkaniec zobowiązany będzie do pokrycia 15% kwoty netto zaplanowanej instalacji fotowoltaicznej oraz podatek VAT
FOTOWOLTAIKA
Ogniwa fotowoltaiczne są wysokosprawnymi urządzeniami do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą można następnie wykorzystać. Instalacja fotowoltaiczna składa się z czterech głównych elementów:
- ogniwa fotowoltaiczne,
- inwertery,
- konstrukcja wsporcza,
- układ rozliczeniowy.
Montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach projektu możliwy będzie na:
- gruncie,
- dachu lub elewacji budynku mieszkalnego,
- na budynku gospodarczym.
CO ZROBIĆ, BY WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE.
Dokumenty dotyczące naboru uzupełniającego znajdują się na stronie internetowej Gminy Poświętne: www.poswietne.pl.
Druki dostępne są również w budynku Urzędu Gminy Poświętne ul. Akacjowa 4
Należy poprawnie wypełnić deklarację uczestnictwa, a następnie złożyć ją formie papierowej lub elektronicznej odpowiednio w biurze podawczym Urzędu Gminy Poświętne lub na skrzynkę e-puap Urzędu.
JAK WYGLĄDA WYPEŁNIENIE DEKLARACJI.
Na pierwszej stronie deklaracji uzupełniają Państwo swoje dane osobowe oraz deklarują Państwo udział w realizowanym przez Gminę Opoczno projekcie pn: „Odnawialne źródła energii w Gminie Opoczno i w Gminie Poświętne”.
Bardzo ważną częścią deklaracji jest podanie numeru telefonu do kontaktu!!!!
Na drugiej stronie deklaracji, w punkcie I podawane są informacje ogólne dotyczące nieruchomości, dla której planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych.
W tej części należy podać m.in.:
- lokalizację nieruchomości wraz z numerem działki,
- rok oddania budynku do użytkowania,
- tytuł prawny do dysponowania nieruchomością (tj. własność),
- powierzchnię użytkową budynku.
UWAGA!!!
W tej części występują dwa warunki, które mogą spowodować wykluczenie mieszkańca z udziału w projekcie:
- prowadzenie działalności gospodarczej na nieruchomości, dla której planowane jest wykonanie instalacji fotowoltaicznej bez względu na rodzaj działalności,
- nie oddanie budynku do użytkowania.
Na trzeciej i czwartej stronie deklaracji w punkcie II, podawane są zarazem szczegółowe dane dotyczące nieruchomości, dla której planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej, jak i dane samej instalacji.
W tej części należy podać m.in.:
- roczne zużycie energii,
- moc przyłączeniową budynku,
- preferowane miejsce montażu instalacji.
W przypadku preferowanego miejsca montażu instalacji można wybrać: grunt, dach lub elewacja budynku mieszkalnego, budynek gospodarczy.
UWAGA!!!
Wyjątek stanowi dach pokryty płytami eternitowymi – w takim przypadku występuje brak możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na pokryciu dachowym, a jedynie jest on możliwy w innym miejscach np. w gruncie.
W tej części należy także narysować rzutu dachu wraz z podaniem kierunków świata.
Punkt III deklaracji stanowią oświadczenia oraz klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.
JAK WYGLĄDA PROCEDURA
1. Złożenie w terminie do 13.02.2023 prawidłowo wypełnionej deklaracji uczestnictwa w naborze uzupełniającym:
- w formie papierowej do Urzędu Gminy Poświętne – ul. Akacjowa 4, Poświętne; budynek A
lub
- w formie elektronicznej na skrzynkę e-puap na adres / Elektroniczna Skrzynka Podawcza – nazwa – Gmina Poświętne: /GminaPoswietne_1/skrytka (w tytule proszę wpisać: „Nabór uzupełniający – OZE”).
2. Weryfikacja deklaracji i dobór mocy instalacji odnawialnych źródeł energii.
3. Przekazanie informacji mieszkańcom o przyznanych mocach instalacji OZE, podpisanie oświadczenia/akceptacji przez mieszkańca proponowanej mocy instalacji oraz oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością przez Gminę Poświętne na cele realizacji oraz zachowania trwałości projektu.
4. Wystąpienie przez Gminę Opoczno do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o wyrażenie zgody na wprowadzenie uczestnika (mieszkańca) do projektu.
5. Po uzyskaniu akceptacji Urzędu Marszałkowskiego, o której mowa w punkcie 3, podpisanie umowy uczestnictwa w Projekcie.
PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE UDZIAŁU W PROJEKCIE.
- Do projektu mogą się zgłosić odpowiednio mieszkańcy z terenu gminy Opoczno do Gminy Opoczno a z terenu gminy Poświętne do Gminy Poświętne właściciele nieruchomości, na których znajdują się budynki mieszkalne, posiadający tytuł prawny do nieruchomości.
- Instalacje fotowoltaiczne służyć mają indywidualnym gospodarstwom domowym.
- W ramach projektu nie ma możliwości montażu instalacji na nieruchomości, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, bez względu na jej rodzaj. W przypadku działalności rolniczej wymagane jest oddzielne opomiarowanie tj.: oddzielny licznik prądu.
- Zastrzega się możliwość wyłączenia z udziału w projekcie nieruchomości, na których nie ma technicznych możliwości montażu instalacji. Powyższej oceny dokonuje projektant instalacji.
- Gmina Poświętne ogranicza ilość uczestników w naborze uzupełniającym, która musi być zgodna z liczbą złożonych rezygnacji. Zakwalifikowanie osób w naborze uzupełniającym do projektu odbywa się na podstawie weryfikacji złożonej deklaracji i poprawności zawartych w niej danych oraz potwierdzenia/ udokumentowania/ zużycia energii za ostatni rok lub 2021 r. na podstawie, którego przyznawana/dobierana jest moc instalacji. UWAGA: dodatkowe wyjaśnienie sposobu przyznawania/dobierania mocy instalacji PV. Niniejszy nabór prowadzony jest w związku ze złożeniem rezygnacji z udziału w projekcie przez część mieszkańców, którym na etapie opracowywania dokumentacji projektowej została już przyznana moc; odpowiednio były to moce: 2,37 kW; 2,81 kW, 2,9 kW; 3,0 kW; 3,5 kW; 3,73 kW; 4,80 kW oraz 6,20 kW. W związku z powyższym, przy naborze uzupełniającym znaczenie będzie mieć zarazem kolejność złożenia deklaracji, jak również ilość energii zużytej w ubiegłym roku. Jeśli więc z pierwszej złożonej deklaracji wynikać będzie, że wnioskodawca zużył w skali roku 4.444 kWh to zostanie dla niego przyznawana/dobierana moc od 4,32 kW – pod warunkiem wpływu do Gminy rezygnacji z takiej wielkości mocy - lub mniejsza!!!
- Niepodpisanie przez właściciela nieruchomości, składającego deklarację uczestnictwa, oświadczenia/akceptacji przyznanej mocy instalacji OZE instalacji oraz oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością przez Gminę Poświętne na cele realizacji oraz zachowania trwałości projektu w terminie wskazanym przez Gminę Poświętne jest równoznaczne z rezygnacją udziału w projekcie.
- W projekcie mogą brać udział osoby, które posiadają zainstalowaną instalację fotowoltaiczną (możliwość rozbudowy) pod warunkiem, że istniejąca instalacja (zamontowane panele fotowoltaiczne) nie pokrywa bieżącego zapotrzebowania mieszkańca w energię elektryczną.
- W przypadku rezygnacji z udziału w Projekcie przez Gminę Poświętne, mieszkaniec deklarujący chęć udziału w Projekcie, nie będzie dochodził swoich roszczeń w stosunku do Gminy.
- Planowany termin realizacji projektu rok 2023.
- W przypadku istotnej zmiany, polegającej na zmianie zasad i wysokości dofinansowania mieszkańcy, będą o nich powiadomieni przy użyciu dostępnych środków komunikacji.
- Brak zgłoszenia sprzeciwu (rezygnacja z projektu w formie pisemnej ze względu na zmianę), będzie uważany za kontynuowanie uczestnictwa w Projekcie i akceptację zmian.
- Gmina Poświętne będzie udzielać informacji telefonicznych na temat realizacji Projektu w godzinach pracy Urzędu pod numerem telefonu 44 756 40 34.
- W sprawach nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz postanowienia Umowy.