W gminie Poświętne są już pierwsi uchodźcy, czterdziestoletnia kobieta Tatiana wraz z dwójką dzieci, dwunastoletnią córką Sofją i dziewięcioletnim synem Artemem. Pani Tatiana dotarła do gminy Poświętne, ponieważ jej mąż pracuje u miejscowego przedsiębiorcy. On sam został w ojczyźnie, aby bronić granic swojego państwa. Rodzina ta na co dzień mieszka 30 km. od granicy ukraińsko-białoruskiej. Jak podkreśla kobieta w rozmowie z wójtem Michałem Franasem, kiedy uciekała ze swoimi dziećmi, wojska rosyjskie były ok. 10 km. od jej miejscowości. Z niedzieli na poniedziałek rodzinie udało się przedostać do naszego państwa przez przejście graniczne w Dorohusku. Wójt Michał Franas zaraz po przybyciu rodziny do Poświętnego, wspólnie z Krzysztofem Kośką odpowiedzialnym za zarządzanie kryzysowe w gminie, przekazali najpotrzebniejsze materiały oraz żywność niezbędne do życia codziennego. Większość rzeczy rodzinie zapewnił także pracodawca męża pani Tatiany. Władze gminy Poświętne są w stałym kontakcie z przybyłą rodziną oraz pracodawcą z Poświętnego.
Do gminy Poświętne dotarli już kolejni uchodźcy, do swoich najbliższych, pracujących jeszcze przed wybuchem wojny na terenie gminy. Na chwilę obecną na terenie gminy Poświętne przebywa 14 uchodźców z Ukrainy, wśród których są: 1 mężczyzna, 3 kobiety i 10 dzieci w wieku od 5 do 17 lat.
Przygotowywane są kolejne lokale do przyjęcia następnych uchodźców. W związku z powyższym pilnie potrzebujemy żywności z długoterminową datą przydatności, środków higieny osobistej, środków czystości oraz ręczniki. Dary można dostarczać do: urzędu gminy Poświętne, jednostek OSP z terenu gm. Poświętne, szkoły podstawowej w Dębie oraz świetlicy wiejskiej w Dębie (w czwartki). Osobą do kontaktów w UG Poświętne w sprawie uchodźców jest Krzysztof Kośka, tel. 44 756 40 34 wew. 28 lub 502 626 580.