Wójt Gminy Poświętne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Poświętnem serdecznie zapraszają mieszkańców na wyjątkowe wydarzenie filmowe organizowane w ramach projektu „Dokumenty w drodze”. 26 czerwca 2026 r. (piątek) o godz. 19:00 w Świetlicy Wiejskiej w Anielinie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Dwa papierosy” w reżyserii Rafała Łysaka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
„Dwa papierosy” to poruszający dokument opowiadający o próbie zrozumienia tragedii, żałobie oraz granicach przebaczenia. Reżyser filmu spotyka się z młodym mężczyzną, który brał udział w zabójstwie jego ojca. Rozmowy bohaterów stają się punktem wyjścia do refleksji nad winą, odpowiedzialnością, resocjalizacją oraz możliwością pojednania.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Rafałem Łysakiem, które poprowadzi Joanna Kosińska. Uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy o filmie, jego przesłaniu oraz kulisach powstawania dokumentu.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie kameralna wystawa plakatów filmowych do filmów Andrzeja Wajdy pochodzących z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.
„Dokumenty w drodze” to projekt Muzeum Kinematografii w Łodzi popularyzujący polski film dokumentalny w miejscowościach województwa łódzkiego, które nie posiadają stałych kin. Inicjatywa obejmuje projekcje filmowe połączone ze spotkaniami z twórcami, umożliwiając mieszkańcom bezpośredni kontakt z kulturą filmową.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna 2026”.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.










