W niedzielę, 14 czerwca, w Gminie Poświętne odbyły się wyjątkowe uroczystości patriotyczne poświęcone pamięci plutonowego Stanisława Sobczyka – żołnierza 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, uczestnika kampanii wrześniowej oraz walk o wolność Polski i Europy podczas II wojny światowej. Było to szczególne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy naszej gminy, zaproszeni goście oraz rodzina Bohatera wspólnie oddali hołd synowi studziańskiej ziemi — człowiekowi, który swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Mszą Świętą odprawioną w Bazylice w Studziannie, gdzie w atmosferze modlitwy i zadumy zgromadzili się uczestnicy obchodów. W wydarzeniu udział wzięła rodzina plut. Stanisława Sobczyka, która specjalnie na tę uroczystość przybyła z Wielkiej Brytanii. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Poświętne.
Druga część uroczystości odbyła się przy Skwerze Chwały Oręża Polskiego, gdzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika plutonowego Stanisława Sobczyka. Był to moment niezwykle symboliczny i wzruszający — chwila, w której pamięć o Bohaterze na trwałe wpisała się w przestrzeń naszej gminy i lokalnej historii.
Szczególnie podniosłym elementem obchodów był Apel Pamięci, salwa honorowa oraz ceremonia złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem. W ciszy wojskowych komend i przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej z Żagania uczestnicy mogli oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Wyjątkową oprawę uroczystości zapewnili żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Dowództwa oraz Żołnierzy przygotowany został ceremoniał wojskowy z udziałem wojskowej asysty honorowej, kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych. Obecność Wojska Polskiego nadała wydarzeniu szczególnie uroczysty i patriotyczny charakter, podkreślając rangę tego ważnego dla naszej wspólnoty dnia.
Słowa wdzięczności kierujemy również do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej za udział w uroczystościach oraz udostępnienie czołgu Abrams M1A2 SEPv3, który stał się symbolem współczesnego Wojska Polskiego i cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych uczestników wydarzenia. Dziękujemy także 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej za obecność i wystawienie pocztu sztandarowego.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi za współorganizację wydarzenia oraz współpracę przy tworzeniu nowego miejsca pamięci w naszej gminie.
Wyrazy wdzięczności należą się również wszystkim osobom i środowiskom zaangażowanym w przywracanie pamięci o plut. Stanisławie Sobczyku, w szczególności Panu Władysławowi Łaskiemu oraz Panu Pawłowi Telusowi za ogrom pracy, zaangażowania i serca włożonego w realizację tego przedsięwzięcia.
Dziękujemy również jednostkom OSP, Kołom Gospodyń Wiejskich, organizacjom społecznym, stowarzyszeniom oraz mieszkańcom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości i wspólnie stworzyli atmosferę pamięci, wzruszenia i lokalnej wspólnoty.
Uroczystości ku czci plutonowego Stanisława Sobczyka były nie tylko ważnym wydarzeniem patriotycznym, ale także pięknym świadectwem pamięci o Bohaterach naszej Ojczyzny oraz szacunku dla historii, która pozostaje ważną częścią tożsamości Gminy Poświętne.









